Riadky bytia
                                 Literárny web Evy Bachletovej

Nová duchovná opera k 500. výročiu reformácie – Hrad prepevný

Slovenský hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička pripravuje k blížiacemu sa 500. výročiu reformácie novú duchovnú operu s názvom Hrad prepevný – venovanú osobnosti Martina Luthera s akcentom na Kristovo posolstvo ľudstvu.

V hlavných úlohách sa predstavia: Marianna Gelenekyová, Andrea Hulecová, Roman Krško a Peter Šubert. Spoluúčinkovať bude Dievčenský spevácky zbor Rozhlasu a televízie Slovenska, miešaný spevácky zbor ANIMA CANTANDA a Spevokol cirkevného zboru ECAV Kežmarok. Hudobného naštudovania sa ujme dirigent Adrián Kokoš. Režisérom bude Michal Babiak. Na príprave opery sa podieľa aj evanjelický farár Roman Porubän, ktorý vedie Spevokol cirkevného zboru ECAV Kežmarok. Prvé predstavenia sa budú konať v artikulárnom kostole v Kežmarku, ako aj v Prešove a Modre. Plánované sú aj predstaveniav zahraničí.

Slávnostná premiéra opery Hrad prepevný sa bude konať v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v deň výročia reformácie 31. októbra 2017 v sprievode Symfonického orchestra RTVS pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša. Nová opera zameraná na osobnosť reformátora vzniká po viac ako desatich rokoch od uvedenia známej duchovnej opery od Víťazoslava Kubičku s názvom Martin Luther. Pripomeňme, že pôvodná slovenská opera Martin Luther mala premiéru 22.mája 2005 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave a počas 19 predstavení ju videlo asi 14 000 divákov, a to na Slovensku, ako aj v Českej republike. Na všetky predstavenia novej duchovnej opery Hrad prepevný srdečne pozývame!

Komentáre

Článok zatiaľ nikto nekomentoval.

Pridajte k článku komentár

Comment formWebová stránka: URL (nepovinné)

Text komentára

Pridajte článok na Facebook | Pridajte článok na vybrali.sme.sk